Gong
Gong
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
463
BLOG

Cacka- i nie tylko- z okresu panowania dynastii Tang

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Rozmaitości Obserwuj notkę 2

W zeszłym roku w Holandii i w Belgii gościła wystawa z Chin. Wystawiano eksponaty z okresu panowania dynastii Tang (618-907). Wystawa „Złoty wiek Chin” prezentowała 150 przedmiotów ze szkła, srebra, złota, ceramiki i kamienia.

A przy okazji trochę wiedzy o dynastii Tang.
 
Otóż, Chińczycy są zdania, że rządy dynastii Sui i Tang to najwspaniałszy okres w historii kraju. Polityka, gospodarka, wojsko, kultura były wówczas bardzo rozwinięte.
 
Początek ery dynastii Tan nie wyglądał imponująco.
W obliczu militarnej klęski w Korei i rewolty na ulicach, ostatni cesarz z dynastii Sui- Yangdi został zamordowany przez jednego ze swoich wysokich urzędników. W tym samym czasie, inny dostojnik pełniający służbę w nadgranicznym Taiyuan, poprowadził swe wojska na stolicę. Nosił on imię Li Yuan (po śmierci zwany Gaozu).  Li Yuan został założycielem dynastii Tang (618-907).
 
Zagarnięcie przez Gaozu władzy nie obyło się bez oporu. Musiało upłynąć dziesięć lat, zanim pokonani zostali ostatni jego wrogowie. Po umocnieniu się na tronie, Gaozu przystąpił do wprowadzania reform. Ustanowiono system administracji w postaci piramidy, na którego czele stał cesarz. Na niższym poziomie znalazły się dwa ministerstwa, których zadaniem było formułowanie polityki państwa, oraz Departament Spraw Zagranicznych. Kolejne miejsca w tej hierarchii, a więc poniżej, zajmowało dziewięć sądów i sześć rad sprawujących pieczę nad specjalistycznymi dziedzinami administracji. W celu ograniczenia rozwoju regionalnych ośrodków władzy imperium podzielono na 300 prefektur (zhou) i 1500 powiatów (xian). Ten typ podziału administracyjnego przetrwał aż do czasów współczesnych.
 
Rządy syna Gaozu, Taizong-a (600-649), przyniosły kontynuację pierwszych sukcesów dynastii Tang. Podboje militarne przywróciły Chinom kontrolę nad szlakami jedwabnymi- było ich kilka, co spowodowało napływ handlarzy. Przyczyniło się to do bezprecedensowego otwarcia społeczeństwa chińskiego.
W najważniejszych miastach, w Xi'an, Luoyangu i Kantonie, żyły liczne społeczności cudzoziemskie. Cudzoziemcy, pochodzący głównie ze środkowej Azji, przynieśli do Chin nowe religie, kuchnie, muzykę i tradycje artystyczne. W późniejszym okresie panowania dynastii Tang zasięg kontaktów międzynarodowych rozszerzył się na Persję, Indie, Malezję, Indonezję i Japonię. W IX wieku w Kantonie mieszkało 100 tysięcy cudzoziemców.
 
Pod panowaniem dynastii Tang rozkwitł także byddyzm. Chińscy pielgrzymi, a wśród nich sławny podróżnik Xuan Zang, podążali do Indii, skąd przywozili ze sobą traktaty buddyjskie. Tłumaczenia tych pism, bardzo zawiłych w treści, w znacznym stopniu przyczyniły się do rozpowszechnienia doktryny buddyjskiej i powstania jej nowych odmian. Konsekwencją tego faktu była jednakże schizma w buddyzmie.
W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że reakcją na trudność w zrozumieniu buddyjskich tekstów tłumaczonych z sanskrytu było powstanie szkoły Chan w IV wieku, znanej bardziej pod japońską nazwą Zen. Pojęcia buddyjskie interpretowała ona w duchu filozofii taoistycznej. Najbardziej powszechna forma buddyzmu chińskiego, setka tiantai, powstała w IV wieku. Koncentrowała się ona na osiągnięciu „zachodniego raju".
 
Zdaniem Chińczyków, okres największej chwały dynastii Tang przypada na panowanie Xuanzonga (685-761), znanego także jako Minghuang. Jego stolica, Chang'an, liczyła ponad milion mieszkańców i była jednym z największych miast świata. W okresie panowania Xuanzonga kwitły sztuka, taniec i muzyka. Na jego dwór ściągali uczeni i artyści z całego kraju, m.in. Du Fu i Li Bai, obok Qu Yuana niewątpliwie poeci chińscy.
 

Źródła: Xinhua,CRI

A teraz pytanie: gdzie MY byliśmy w tamtym okresie?

Zobacz galerię zdjęć:

Eksponaty 1
Eksponaty 1 Eksponaty 2 Eksponaty 3 Eksponaty 4 Eksponaty 5 Eksponaty 6 Eksponaty 7 Eksponaty 8 Eksponaty 9 Eksponaty 8 Eksponaty 11 Gong- Xi'an- dynastia Tang Fresk z Xian z okresu dynastii Tang Forteca w Macau z dynastii Tang Kobiety z dynastii Tang.jpg Moneta z okresu dynastii Tang Pięć piękności z dynastii Tang Statuetka kobiety z dynastii Tang Tang_Dynasty ok.700 r. n.e. Ubiory z dynastii Tang

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości